Tech United strandt in voorrondes Humanoid Robot Games

Achtvoudig robotvoetbalkampioen Tech United van de TU/e is deze week in Beijing uitgeschakeld in de voorrondes van de eerste World Humanoid Robot Games. Na twee verloren wedstrijden en een gelijkspel kan het team dit weekend niet deelnemen aan de competitie. Toch kijkt het team positief terug op de opgedane ervaring en hoopt binnen drie jaar een finaleplek te bereiken.

door
foto Tech United

De World Humanoid Robot Games (WHRG) is de eerste wereldcompetitie waarbij humanoids – op mensen lijkende robots die op benen lopen – het tegen elkaar opnemen in teams van vijf tegen vijf. “Niet te verwarren met RoboCup, waar Tech United ieder jaar aan meedoet met MSL-robots op wieltjes”, benadrukt teamlid Danny Hameeteman. Tijdens de eerste editie in China kon het team voor het eerst humanoids inzetten die lopen en de bal kunnen trappen, net als mensen.

Van wieltjes naar benen

Het was de eerste competitie in zijn soort, en voor veel van de bijna dertig deelnemende teams was het een compleet nieuwe ervaring. “Bovendien werd er ook voor het eerst vijf tegen vijf gespeeld”, vertelt Hameeteman. “Normaal is het twee tegen twee of drie tegen drie, dus dat was heel anders.”

Hoewel Tech United in de voorrondes werd uitgeschakeld, ziet het team deelname als een belangrijke eerste stap in de transitie naar humanoid-voetbal. “We hadden niet verwacht de finale te halen, want we werken hier nog maar kort mee.” Pas in mei heeft het team de eerste robot aangeschaft, die overigens nog geen naam heeft. “Er staat momenteel een prijsvraag uit om een leuke naam te verzinnen.”

Tech United bezit zelf nog maar één humanoid, maar kon in China toch een wedstrijd spelen, omdat er voor elk team robots ter plaatse beschikbaar waren. “Het was een fantastische kans om de robots met een volledig team van vijf te testen, dus we zien het als een geslaagd evenement”, aldus Hameeteman.

Software

Hoewel in China alle teams met dezelfde robots speelden, waren er toch grote verschillen in prestaties. Het succes van een voetbalende humanoid wordt namelijk bepaald door de software die de robot aanstuurt, benadrukt Hameeteman. “Elke robot heeft een basissoftwarepakket waarmee hij kan lopen en de bal herkennen. Die software kun je verder tweaken om bijvoorbeeld het zicht en de positionering te verbeteren”, legt hij uit. “Nu wil een robot nog weleens midden in de wedstrijd van het veld aflopen, wat natuurlijk niet handig is.”

“We zijn de afgelopen maanden druk bezig geweest om onze software, die we voor MSL-robots gebruiken, aan te passen voor humanoids”, zegt Hameeteman. Dat brengt de nodige uitdagingen met zich mee. “Een robot op wieltjes is stabiel, maar een humanoid kan makkelijk omvallen, en dat wil je natuurlijk voorkomen”, legt hij uit. “Gelukkig kan hij dankzij een speciaal algoritme zelf weer opstaan”, voegt hij lachend toe. Omdat de bouw van de humanoids zo op de menselijke anatomie lijkt, werkt het team met menselijke data van echte voetballers. “We willen een keer ook een voetballer uitnodigen om zijn bewegingen te tracken en die kennis toe te passen in onze software.”

Perfecte timing

De transitie van robots op wieltjes naar humanoids past goed bij de plannen van RoboCup, dat de MSL-competitie in de komende twee jaar wil uitfaseren. “De timing voor de switch is voor ons perfect”, zegt Hameeteman. De ambitie van Tech United is groot: binnen drie jaar in de finale van WHRG staan en uiteindelijk, rond 2050, met humanoids winnen van menselijke profvoetballers. Waar ligt de kracht van het team die hen onderscheidt van de rest? “We focussen erop dat de robots onderling goed op elkaar kunnen inspelen en samenwerken, net als in een echt team”, aldus Hameeteman. “Maar om onze droom te verwezenlijken, moeten we nog grote stappen zetten.”

Deel dit artikel