Studententeam SOLID brengt ijzeropslag van lab naar praktijk

Studententeam SOLID gaat een energieopslagsysteem bouwen met een capaciteit van 2,5 megawattuur, vergelijkbaar met de opbrengst van 2000 zonnepanelen. Met de zogenoemde Steam Iron Reactor 2 schalen de TU/e-studenten hun op ijzer gebaseerde waterstoftechnologie op van het laboratorium naar een praktijkproject.

door
foto Vincent Hogenhorst

De reactor wordt het grootste systeem dat het team tot nu toe heeft gebouwd. Het past in een container en wordt de komende jaren op drie locaties getest onder bedrijfsomstandigheden. De capaciteit van 2,5 MWh (megawattuur) komt volgens Solid overeen met de dagelijkse opbrengst van zo’n 2000 zonnepanelen.

De technologie gebruikt ijzer als circulaire energiedrager. Met duurzame stroom wordt waterstof gemaakt, waarmee ijzeroxide wordt omgezet in ijzer. In die vorm blijft de energie opgeslagen. 

Wordt het ijzer later weer geoxideerd (met behulp van stoom), dan komt de energie als waterstof vrij. Zo ontstaat een circulair proces waarmee duurzame energie veilig in ijzer wordt opgeslagen en als waterstof weer beschikbaar komt.

Zon en wind

Grootschalige opslag van energie wordt gezien als een belangrijke voorwaarde voor de energietransitie. Steeds grotere volumes groene stroom, opgewekt als de zon schijnt en de wind waait, moeten worden opgeslagen voor gebruik op de momenten dat er behoefte aan is. 

De Solid-technologie is bedoeld voor industriële processen die moeten verduurzamen, maar waarvoor elektrificatie geen optie is. “Denk hierbij vooral aan hoogtemperatuur- en energie-intensieve industrieën”, zegt Sam Liebregts, teammanager van SOLID (tweede van links op beide foto's). 

3 miljoen

Een van de drie proeflocaties is bij het bedrijf LC Glass, dat op dit moment waterstof inzet op kleine schaal en in de toekomst meer waterstof nodig heeft om verder te verduurzamen.

Het proefproject maakt deel uit van IJzerkracht, een consortium van twaalf partners uit industrie, onderzoek en onderwijs. Het project heeft een budget van 3 miljoen euro. De plannen zijn vrijdag onthuld tijdens een event op de High Tech Campus Eindhoven.

Op de hoofdfoto bovenaan, van links naar rechts: vicecollegevoorzitter TU/e Patrick Groothuis, teammanager SOLID Sam Liebregts, Gedeputeerde Energie en Klimaat Bas Maes (Provincie Noord-Brabant), Tom Karstens en Mylan van de Werken, beiden bestuursleden van SOLID.

Deel dit artikel