
- Campus
- 28/11/2013
Weinig belangstelling voor stressreductie
Voor wie zich wel eens gestrest voelt, is er vandaag in het MetaForum de mogelijkheid mee te doen aan een workshop voor Body & Mind. Op die manier kun je leren omgaan met je gespannen lijf en bovendien kennismaken met de activiteiten die het Studentensportcentrum Eindhoven in dit kader aanbiedt, dacht Frits Niemans. Maar tot 14:00 u tonen TU/e-medewerkers weinig behoefte aan stressreductie, er zijn slechts drie deelnemers langs geweest.
Fysiotherapeut Frits Niemans vindt de ronde zaal met de naam Energy Forum in het MetaForum wel een geschikte plek voor zijn happening Body&Mind. In kleine groepen biedt hij een ‘oppervlakkig prakje’ aan van een mix van mindfulness, ademhalingstechniek, autonome training en progressieve spierrelaxatie. Het komt er op neer dat hij deelnemers tien tot twaalf minuten laat luisteren en ademhalings- en aandachtsoefeningen laat doen. “Ik zie veel medewerkers hier aan de TU/e die de lat voor zichzelf erg hoog leggen voor wat betreft eigen prestaties. Bij hen kunnen fysieke klachten ontstaan die eigenlijk een oorsprong hebben in spanning. De ademhaling kan haperen of de spieren in nek en schouders doen pijn. Body&Mind-activiteiten zijn gericht op ontspanning. Concentreer je in het nu en heb geen aandacht voor zorgen voor morgen of problemen van het verleden.”
Maar zijn inschatting dat medewerkers wel twaalf minuten kunnen besteden aan stressreductie, is fout geweest. Slechts drie medewerkers hebben zich gemeld. Zij kwamen uit het buitenland, precies de doelgroep waarbij Niemans stress verwacht. “Aanpassing aan onze cultuur, goed presteren aan de TU/e, het werkt stressverhogend.” Hij weet niet waarom er zo weinig belangstelling is: “Misschien hebben we het niet goed aangekondigd, misschien hebben de mensen het te druk. Dat is erg jammer, want een ontspannen lichaam is juist goed voor je. Wie het te druk heeft, gaat eerder fouten maken.”
Deze week houdt het Studenten Sportcentrum een gezondheidsweek. Afgelopen dinsdag was de health check voor medewerkers van 45 jaar en ouder, woensdag hield oud-topvolleyballer Bas van de Goor een lezing over sporten met diabetes en vandaag is er dus de workout stressreductie. Body&Mind-activiteiten die SSC aanbiedt zijn: Hatha Yoga, Kundalini Yoga, Power Yoga, Mindfulness en Tai Chi. Vanaf januari biedt SSC een cursus mindfulness aan.

Discussie