
- Onderzoek , Student
- 12/11/2014
Beste zorgidee van Nederland bedacht door TU/e'er
Met een zogeheten belevingskussen hebben de TU/e en de zorgorganisatie Stichting Land van Horne de titel ‘Het Beste Zorgidee van Nederland 2014’ gewonnen. Tijdens de finale die vandaag plaatsvond in Amsterdam, ontving het project naast de titel een geldprijs van tienduizend euro.
Het kussen, dat door middel van aanrakingen geluiden produceert, zorgt voor herkenning van geluidsfragmenten bij demente ouderen. Eriano Troenokarso, die aan de TU/e onlangs zijn bachelor Industrial Design afrondde, heeft het kussen samen met zorgcentrum Mariënburght in Budel, dat onderdeel is van de Stichting Land van Horne, ontwikkeld en getest. Volgens ervaringsdeskundigen zijn de eerste resultaten ‘indrukwekkend’.
De wedstrijd voor Het Beste Zorgidee wordt elk jaar uitgeschreven door zorgverzekeraar ONVZ. Dit jaar moest de jury een keuze maken uit 547 inzendingen, een recordaantal. In totaal werden vijf ideeën genomineerd, waaronder het belevingskussen. In de finale werden zo’n tienduizend stemmen uitgebracht.
Het eerste prototype van het belevingskussen is getest met twee cliënten van Stichting Land van Horne. Door verschillende aanrakingen van het kussen, komen er geluiden uit. Dat kan bijvoorbeeld een lievelingsnummer zijn of een gedicht, voorgelezen door een gezinslid van de cliënt.
“Een cliënt die vanwege dementie nogal teruggetrokken is, was blij verrast de stem van haar dochter te horen. Met een glimlach op haar gezicht kon ze alleen maar ‘oh, wat mooi, wat mooi’ zeggen", vertelt teamleider Hans van Wetten van Stichting Land van Horne. “Dit is echt een samenwerking tussen praktijk en wetenschappelijk onderzoek. Het was niet altijd een makkelijk proces, maar het resultaat mag er zijn.”
Met het prijzengeld willen Troenokarso en diens begeleider Rens Brankaert verder onderzoek doen. “We zijn ontzettend blij met de eerste plaats. Voor ons is het een belangrijke erkenning, maar wat nog veel belangrijker is is dat we met het geld nu ook ruimte hebben om verder onderzoek te doen naar een beter prototype”, aldus de ID'er.
Bron: Persteam TU/e
Discussie