
- Campus
- 19/11/2014
Ooit omstreden TU/e-kunstwerk naar Antwerpen
Zo'n vijftig boze medewerkers en studenten van Scheikundige Technologie wilden in 1997 dat het werk ‘One Victory’ van de Belgische kunstenaar Narcisse Tordoir direct verwijderd zou worden uit Helix, waar de faculteit juist was ingetrokken. Ze stoorden zich hevig aan één paneel van het kunstwerk, getiteld 'O Spring (birth)', met daarop de foto van een naakt jongetje, de zoon van Tordoir. Onlangs verhuisde het complete kunstwerk naar Antwerpen.
Het M HKA, het Museum voor Hedendaagse Kunst Antwerpen, mag zich de komende vijf jaar de trotse bezitter van ‘One Victory’ noemen. De TU/e heeft het kunstwerk voor die periode in bruikleen gegeven aan de Antwerpse cultuurtempel.
Narcisse Tordoir had het kunstwerk in 1997 speciaal voor het nieuwe gebouw van Scheikundige Technologie gemaakt. De vijf panelen -zeefdrukken op glas- trekken volgens de kunstenaar een vergelijking tussen de fases van onderzoek en het maken van een kunstwerk. Drie van de vijf panelen zijn overigens al meer dan tien jaar niet meer te bewonderen in het trappenhuis van Helix. Zonder medeweten van de kunstenaar zelf zijn ze destijds verwijderd.
De verwijdering van de panelen was een verlaat uitvloeisel van een heftige rel die ontstond toen een groep medewerkers en studenten van Scheikundige Technologie te hoop liep tegen een in hun ogen ‘pornografische afbeelding’. Het betrof een foto van het blote zoontje van Tordoir, spelend met een plastic skeletje.
De gemoederen liepen hoog op: het kunstwerk werd weggezet als ‘kinderporno’ en beschadigd, Studium Generale wijdde er een publiek debat aan, waarbij de kunstenaar en voor- en tegenstanders een verhitte discussie aangingen met elkaar. En maar liefst vijf officieren van justitie werden ingeschakeld om een kleurenfoto van het kunstwerk te beoordelen. Was hier sprake van schennis der eerbaarheid? Ze concludeerden dat dat niet zo was.
Het bestuur van de faculteit en het College van Bestuur weigerden destijds toe te geven aan de eisen van de protesterende groep, maar na enkele jaren verdween onder meer het paneel met het zoontje van Tordoir toch in depot. Totdat er dit jaar op initiatief van SG-medewerkster Hetty de Groot contact werd gelegd met het M HKA.
Volgens Gerard Verhoogt, kunstconservator van de TU/e, wacht het kunstwerk op dit moment in Antwerpen op de opening van de kratten waarin het enige tijd terug is vervoerd naar de Belgische havenstad. De bruikleen is gedaan in overleg met Tordoir en binnenkort volgt de controle, laat Verhoogt weten. Of het M HKA al plannen heeft om het kunstwerk over afzienbare tijd in zijn totaliteit te gaan exposeren, weet hij niet.
Dit jaar was in het M HKA nog de tentoonstelling De Roze Spion van Tordoir (1954) te zien. In augustus kocht de stad Antwerpen voor haar kunstpatrimonium voor 35.000 euro het monumentale schilderij The Pink Spy dat op deze tentoonstelling te zien was. Ook dit kunstwerk kreeg het museum in bruikleen.
Discussie