Leland (links) in gesprek met TU/e-student Tijs Duel. Foto | Jonathan Marks

Kickstarter-topman op TU/e: “Een idee stelen? Dat kan niet”

Een last minute, maar tot op de minuut georganiseerde ‘spoedcursus Eindhoven’. Die kreeg Jonathan Leland, director of strategy van crowdfunding-platform Kickstarter, afgelopen weekend tijdens een bliksembezoek aan de Lichtstad. Hij ging onder andere langs bij de TU/e-faculteit Industrial Design, waar enkele studenten hun ideeën mochten pitchen.

Van de TU/e en de Design Academy tot de High Tech Campus; Leland krijgt van alles voorgeschoteld tijdens de tour door de Lichtstad. En wat hij ziet, bevalt hem wel. “I love the creative spirit here. Iedereen lijkt iets te willen creëren. Vooral het echte ambacht doet het goed in Amerika, maar ook hardware en technologie. Volgens mij kunnen jullie daar wel iets mee hier in Eindhoven.”

De Amerikaan was in Nederland voor de eerste Crowdfunding Day in Amsterdam, georganiseerd door Douw&Koren. Het Amsterdamse crowdfunding consultancy bureau benaderde Annemoon Geurts van de Kazerne om de rondleiding langs Eindhovens hoogtepunten in tech, design en kennis te regelen.

Aan de TU/e laat Industrial Design-student Tijs Duel zijn Lunchboxzien: een do-it yourself soldeerpakket om een eigen synthesizer te maken. “Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby, waar ik een aardig zakcentje mee verdien”, vertelt Duel.

Met zijn do-it-yourself producten probeert hij mensen zelf te laten ervaren hoe technologie in elkaar steekt. “Producten worden steeds ingewikkelder naarmate de technologie ontwikkelt. Door zelf te solderen, maken mensen op een leuke en laagdrempelige manier kennis met deze technologie.” Ook geeft Duel workshops solderen, aan basisschoolleerlingen bijvoorbeeld. “Dat geeft wel aan dat het niet moeilijk is.”

De koptelefoon gaat rond en iedereen mag even luisteren naar het geluid dat de lunchbox produceert. Als Leland de koptelefoon afzet, begint hij enthousiast te praten: “DIY is een booming community op Kickstarter en juist die combinatie met technologie en muziek maakt het interessant. Dit zou echt perfect passen op ons platform.” Hij haalt een kaartje uit zijn borstzak en geeft het aan Duel. “Neem maar eens contact met me op.”

En zo gaat het eigenlijk de hele dag: Leland is, ondanks slechts twee uur slaap de nacht ervoor, overal in geïnteresseerd en wil van iedereen meer horen. Bijvoorbeeld van Rhys Duindam die een muziekinstrument heeft ontwikkeld dat draaien aan knoppen voor dj’s overbodig maakt: Tingle. “Nu hebben dj’s fysiek iets om op te spelen. We hebben al heel veel positieve feedback gehad.”

Volgens Leland is het van groot belang om ideeën in een zo vroeg mogelijk stadium met de rest van de wereld te delen. “Vertel zoveel mogelijk mensen als je kunt erover. Zo kan iedereen een lampje laten schijnen op terreinen waar je zelf nog nooit aan hebt gedacht. Hier worden ideeën alleen maar beter van.”

En als ideeën worden gestolen, vragen veel studenten zich af. Leland begint te lachen. “Dat kan niet. Niemand verkondigt dezelfde boodschap als jij in gedachten hebt.”

De juiste personen om het idee verzamelen, is volgens hem het succes van crowdfunding. “Ik vind het jammer dat de grote massa denkt dat we alleen om geld vragen voor projecten. Het is zoveel méér. We willen mensen helpen iets te creëren. Dat kan door geld op te halen, maar veel belangrijker is: wie verzamel je om je heen?”

Dat is precies wat social designer Annemoon Geurts met de Kazerne wil bereiken: mensen in contact brengen met de juiste personen. “Je merkt dat designers het hele productieproces in eigen hand willen nemen, maar daar moet niet hun focus liggen. Daar kunnen ze hulp van anderen goed bij gebruiken. Daarom ben ik blij dat Jonathan zijn visie deelt. Hopelijk draagt dat bij om de juiste mindset te creëren.”

Leland gaat ondertussen gedreven verder met zijn uitleg: “Crowdfunding heeft een participerende samenwerking, onze backers willen actief bijdragen aan een project. Ze willen het gevoel hebben dat ze worden meegenomen in het verhaal, het proces naar het eindproduct.”

Leland zou nog uren door kunnen praten, maar ook deze tour wacht op niemand. Snel het taxibusje in en door naar de volgende bestemming.

Bron: e52.nl

Deel dit artikel