Intro 2018 | Kunst omdat het moet, of toch niet…

Veel onderdelen in het programma van de Intro keren elk jaar weer terug, ook bij het bezoek aan de binnenstad van Eindhoven dat vandaag op de planning stond. Helemaal nieuw was dit jaar een bezoek aan het Van Abbemuseum. Niet direct iets dat de nog wat benevelde geesten zal doen steigeren, maar interesse was er zeker. Vooral als kunst en techniek worden gecombineerd.

Kijk, een machine die er dertig miljoen jaar over doet om een elfhonderd kilometer lange vallei over te steken, dat prikkelt de interesse van de aankomende fietsenmakers van groepje 17, ook bekend onder de naam ‘Sjors 113’. De werktuigbouwers staan nog wat rond te neuzen in de museumshop van het Van Abbe, maar dat blijkt iets te optimistisch gedacht. Eigenlijk wachten ze hier gewoon op een groepslid dat even naar de toilet is.

 

Ze hebben het bezoek en de rondleiding echter niet als een vervelend moetje ervaren. “Vooral met de uitleg erbij is het zeker meer dan alleen maar wat langs kunstvoorwerpen sloffen”, zegt Arjan. Medegroepslid Toon vult aan dat met name de Utah-machine van Gerrit van Bakel de fantasie wel prikkelt. “Vooral als kunst gecombineerd wordt met techniek wordt het voor ons interessant."

Voor Ewout, afkomstig uit Nijmegen en beginnend met Innovation Sciences, is dat ook wel een voorwaarde om kunst te kunnen waarderen. “Is er in Eindhoven een techniekmuseum”, is zijn zeer voor de hand liggende vraag. Dat daar met het sluiten van het Evoluon en de futurologische tentoonstelling van Philips al jaren terug een einde aan gekomen is, verbaast hem. In het Van Abbe zullen ze hem niet snel meer zien, “maar het is wel goed om de stad ook op deze manier te leren kennen”, is zijn verzachtende oordeel.

Enthousiasme

Bij een gecombineerde groep van studenten Industrial Design en Werktuigbouwkunde gaan van de vijfentwintig deelnemers toch bij meer dan een derde de handen omhoog als ze gevraagd wordt wie in de toekomst het museum nog eens gaat bezoeken.

Aan het enthousiasme van de vrijwilligers die de rondleidingen verzorgen, zal het niet liggen. Die doen hun uiterste best om de soms wat amorfe groepjes bij de les te houden met interessante feiten en anekdotes over de getoonde kunstwerken. Ook blijft niet onvermeld dat de oprichter Henri van Abbe zijn fortuin gemaakt heeft met de productie van sigaren en “dat hij daarvoor heel wat mensen aan het werk hield in Sumatra, om het maar eens eufemistisch te zeggen”, zegt een hip bebrilde rondleidster.

De suppoost bij de ingang van het museum verbaast zich nog het meest over het kunstwerk dat de introgangers elke avond weten te creëren op het Stratumseind. "Een laag van dertig centimeter aan vertrapte plastic bekers over de hele straat. Hoe krijgen ze dat voor elkaar?"

Voor wie na het eerste bezoek van vandaag nog niet is afgeschrikt van kunst: het gehele museum is op elke dinsdagmiddag tussen 15.00 en 17.00 uur gratis toegankelijk.
 

Deel dit artikel