Verkiezingsuitslag U-raad: hogere opkomst, nieuwe gezichten

De uitslag van de Universiteitsraadsverkiezingen van de TU/e is maandagmiddag bekendgemaakt. Opvallend veel leden van de personeelsfractie zijn vervangen door nieuwe namen. De opkomst was beduidend hoger dan afgelopen jaren.

door
foto Kravchenko Tetiana / iStock

De Universiteitsraad (UR) van de TU/e bestaat uit 18 zetels en de leden worden eens in de twee jaar door de gemeenschap gekozen. Medewerkers konden vorige week kiezen uit 13 kandidaten voor de personeelsfractie, studenten uit 3 partijen met totaal 72 namen op de lijst. 

Enkele faculteiten hielden parallel ook verkiezingen voor hun faculteitsraad. Verkiezingen voor de dienstraad waren er dit jaar niet. De uitslag werd maandagmiddag bekendgemaakt in de Senaatszaal van het Auditorium.

Verkiezingsposters

Van de personeelskandidaten gaat sowieso twee derde de raad in, terwijl dat voor slechts voor een op de acht studenten geldt. Dat komt omdat de studenten en medewerkers ieder negen stoelen in de raad mogen vullen, maar veel meer studenten zich kandidaat stelden. 

Fractievoorzitter van Groep-één Gabriël Nusselder verklaart dat grote verschil in kandidatuur doordat er meerdere partijen zijn voor studenten. “Dat zorgt ervoor dat je als kandidaat meer kunt laten zien waar je voor staat.” Iets wat veel van hen ieder jaar op de verkiezingsposters proberen te uiten. “Denk aan slogans voor ruimere openingstijden van TU/e-gebouwen, lagere kantineprijzen, et cetera.” 

Medewerkers zijn geen lid van een partij met een eigen signatuur. Je stemt direct op een individu. Ook hangen er geen posters van hen in de gangen.

Opkomst

Het aantal TU/e’ers dat dit jaar gestemd heeft, ligt met gemiddeld 37 procent hoger dan afgelopen jaren. Van de medewerkers ging 43 procent stemmen, tegenover 25 procent van de studenten. Vorig jaar was dat respectievelijk 32 en 23 procent. Ter vergelijking: de laatste gemeenteraadsverkiezing in Eindhoven (2022) kon rekenen op een opkomstpercentage van 41.

Nusselder is in ieder geval trots op de verbeterde opkomst ten opzichte van de UR-verkiezing in 2023. “Inkesta – het bedrijf achter de nieuwe verkiezingstool die de TU/e sinds dit jaar gebruikt – heeft ons laten weten dat zij in het hoger onderwijs niet vaak zulke hoge opkomstpercentages zien.”

“Het is nog niet op het niveau dat we vroeger hadden, maar voor het eerst sinds 2010 zijn we niet meer aan het dalen en ik hoop dat de stijgende lijn doorzet”, besluit hij.

Vanwege het nieuwe systeem duurt het iets langer dan voorheen om de resultaten met de gemeenschap te delen. Ze worden spoedig verwacht op de intranetpagina van de Centrale Verkiezingscommissie. 

Verschuivingen

Binnen de personeelsfractie van de UR zijn behoorlijk wat verschuivingen: veel bekende gezichten keren in de nieuwe raad niet terug. Slechts één huidig lid is herkozen: Harold Weffers. Enkele bekende namen die niet zullen terugkeren, zijn Remco Tuinier, Martijn Klabbers, Ellen Konijnenberg en Victor Sanchez Martin. 

Sommige leden waren wel verkiesbaar maar zijn niet gekozen, anderen hadden zelf al besloten zich niet opnieuw verkiesbaar te stellen. Martijn Klabbers is wel gekozen voor de raad van zijn faculteit, Mathematics & Computer Science. 

De personeelsfractie in de UR bestaat per 1 januari 2026 uit: Oded Raz, Lisa Seravalle, Eke Suichies, Imanda Scholten-Kamstra, Pim van der Hoorn, Emerald Clump-Busser, Ingeborg Schreur-Piet, Hjalmar Mulders en Harold Weffers.

Groep-één 

Van de drie studentenpartijen – ONS, DAS en Groep-één – is de laatste de grote winnaar, die in totaal vijf kandidaten mag leveren. DAS heeft drie zetels en ONS blijft een eenmansfractie.

Nusselder – die als fractievoorzitter van Groep-één per 1 januari plaatsmaakt voor opvolger Brendon Bocarro – zal niet meer in de UR plaatsnemen. Maar de bachelorstudent verlaat de medezeggenschap niet: hij is verkozen in de faculteitsraad van Electrical Engineering. 

De nieuwe leden van de studentenfracties zullen per 1 januari 2026 zijn: Brendon Bocarro, Ruth Holtjer, Thijmen Worm, Sam Reijs en Matei Robila namens Groep-één; Sterre van de Schoot, Stijn Lubbers en Olivier Bloemendal voor DAS en Teun Jongmans namens ONS. 

Deel dit artikel