
- De universiteit
- 13/02/2026
Docent Applied Physics krijgt baan terug, beslist rechter
Het gerechtshof in Den Bosch heeft donderdag beslist dat een TU/e-docent van de faculteit Applied Physics recht heeft om zijn baan te behouden. De universiteit wilde hem ontslaan wegens slecht functioneren. In eerste instantie werd de arbeidsovereenkomst ook ontbonden, maar in hoger beroep is dit teruggedraaid.
De zaak speelt al jaren en kwam in 2024 en 2025 eerder voor de rechter. Tijdens een onaangekondigd functioneringsgesprek in 2020 kreeg de universitair hoofddocent (uhd) te horen dat het faculteitsbestuur zich ernstig zorgen maakte over zijn functioneren. De man, die al vele jaren werkzaam is bij de universiteit, herkende de aantijgingen niet.
Vervolgens trof de TU/e maatregelen. Zo werd de uhd niet meer ingezet voor bacheloronderwijs en mocht hij nog maar een beperkt aantal promovendi begeleiden.
In zijn pogingen om de beschuldigingen en maatregelen aan te vechten, riep de medewerker ook de hulp in van de ombudsfunctionaris, omdat hij zich sociaal onveilig voelde binnen de organisatie. ‘Op enig moment heeft het faculteitsbestuur besloten dat de ombudsfunctionaris niet meer betrokken kon worden bij de onderhandelingen met de werknemer over eerherstel en compensatie. Daarna zijn de pogingen om er met de werknemer uit te komen gestrand’, zo valt te lezen in het verslag op de website van de Rechtspraak.
Hoger beroep
De TU/e wilde de arbeidsovereenkomst ontbinden en startte een zaak bij de kantonrechter. De rechtbank Oost-Brabant oordeelde dat de werknemer onvoldoende had meegewerkt aan een oplossing voor het ontstane conflict en ontbond de arbeidsovereenkomst. De medewerker liet het daar niet bij zitten en ging in hoger beroep. Met succes: het gerechtshof in Den Bosch stelt nu dat er geen redelijke grond was om de arbeidsovereenkomst te ontbinden.
De rechters van het hof zeggen dat de TU/e richting de werknemer onterechte arbeidsrechtelijke maatregelen heeft genomen. Pas na lange tijd heeft de TU/e erkend dat deze maatregelen onjuist waren. De hele gang van zaken heeft geleid tot een onveilige werksituatie.
Later heeft de universiteit wel compensatie aangeboden. Door de manier waarop zij tot overeenstemming probeerde te komen, is de onveiligheid in de arbeidsrelatie voor de werknemer echter alleen maar toegenomen, zo laten de rechters in hun oordeel weten.
Door deze handelingen van de universiteit zijn de verhoudingen sterk onder druk komen te staan, maar niet dusdanig dat de man geen recht meer zou hebben op zijn baan. ‘Het hof is van oordeel dat het ontstaan, het voortduren en het verergeren van de onveilige situatie voor de werknemer is toe te rekenen aan de werkgever en niet mag worden ‘beloond’ met een ontbinding van de arbeidsovereenkomst’, schrijft het hof.
Het hof herstelt de arbeidsovereenkomst tussen de werknemer en de TU/e met terugwerkende kracht per 1 mei 2025. De TU/e moet de werknemer binnen veertien dagen in de gelegenheid stellen zijn werkzaamheden te hervatten.
Discussie