Verandermanager: “Dienst CEC wordt netwerkorganisatie"
Als het aan de interim-directeur van het Communication Expertise Center ligt, houdt CEC als TU/e-dienst op te bestaan en wordt het een netwerkorganisatie. Dat heeft de in juni aangestelde verandermanager Pim van Zanen deze week als denkrichting gepresenteerd aan de medewerkers. “Het belangrijkste is dat we de doelgroepen centraal stellen en niet de organisatie.”
Wat was de opdracht die u kreeg van het College van Bestuur?
“Mij is gevraagd om een nieuwe netwerkstructuur te bedenken voor de marketing en communicatie van de TU/e in het kader van haar toekomstplannen waarin met minder diensten en directeuren wordt gewerkt. Na veel kennismakingsgesprekken en overleg met CEC’s managementleden en teamleiders ligt er een voorstel om marketingcommunicatie vorm te geven aan de hand van doelgroepteams binnen een netwerkorganisatie en om de dienst CEC als zodanig op te laten houden te bestaan. De formele besluitvorming moet nog plaatsvinden.”
Wat betekent een netwerkorganisatie en wat zijn de voordelen?
“Dat betekent dat we onze marketing- en communicatie-expertise en -capaciteit niet op één afdeling onderbrengen, maar verspreiden over de organisatie. Zo kunnen we dichter bij de domeinen en processen werken, terwijl alle communicatieprofessionals toch met elkaar verbonden blijven. Die domeinen zijn strategie en community engagement (General Affairs), onderwijs en studenten (Education and Student Affairs), medewerkers en leidinggevenden (Human Resources) en onderzoek en valorisatie (Research Support Valorization). Dit levert op dat we onze elf doelgroepen, van studiekiezers tot potentiële samenwerkingspartners, beter kunnen aantrekken en bedienen. We stellen de doelgroepen centraal, en niet de TU/e als organisatie.”
Hoe past dit voorstel binnen SQUAD, TU/e’s vijf jaar durende operatie die gericht is op kwaliteitsverbetering van de ondersteunende diensten?
“SQUAD zit voor CEC in een afrondende fase. Ik heb de verbeterpunten die naar voren kwamen meegenomen in het voorstel. Het gevoelde gebrek aan helderheid en structuur, is op te lossen door de doelgroepbenadering. Het in SQUAD ontstane voorstel om te gaan werken met ketens, die vertrekken vanuit de doelgroep en waarin diensten meer integraal samenwerken, sluit hier ook goed bij aan.”
Blijft er plek voor iedere CEC’er?
“Ja. De nieuwe structuur heeft niet tot doel dat er gedwongen ontslagen vallen. Welke posities nodig zijn en welke mensen daarbij horen, is nog in te vullen. Er is alleen geen plek voor een nieuwe directeur, dat is wel een uitgangspunt.
Waar de fysieke locatie voor communicatie- en marketingpersoneel komt, is ook nog onduidelijk.”
We hebben aan de TU/e de beweging van een gecentraliseerde communicatieafdeling naar een decentrale – en weer terug – al eerder gezien. Waarom beweegt de TU/e nu opnieuw naar decentraal?
“Zo moet je het niet zien. We gaan nu werken met een ander model, een integraal model.”
Hoe staan de faculteiten tegenover het plan?
“We gaan 30 september met alle directeuren bedrijfsvoering spreken, zij hebben binnen hun faculteit marketingcommunicatie onder hun hoede. In het plan staan de faculteiten en instituten en allianties op een centrale plek, want hun onderwijs en onderzoek is het primaire proces van de TU/e. Marketingcommunicatie is er juist om dat primaire proces te faciliteren. Dat is de kern van de doelgroepbenadering van dit nieuwe model.”
Het besluit is nog niet genomen, maar u acht de kans klein dat de overgang naar een netwerkorganisatie niet doorgaat. Staan CEC’ers voor een voldongen feit of kunnen zij nog meedenken?
“Meedenken over de invulling wordt zeer op prijs gesteld. We willen graag van de centrale en decentrale communicatiemedewerkers horen waar de kansen liggen, waar we rekening mee moeten houden. Hoe zorg je dat het netwerk actief en zichtbaar is? Dat is een vraag die nog beantwoord moet worden. Wie met sterke argumenten komt om het anders te gaan doen, krijgt ook ruimte om gehoord te worden.”
Discussie