Politici willen de stem van de student horen én krijgen
Maar liefst twaalf Eindhovense gemeenteraadskandidaten namen deel aan het verkiezingsdebat dat studenten van TU/e, Fontys en Summa organiseerden. Het debat ‘De Stem van de Student’ vond woensdagavond plaats in de BUNKR. “Dit biedt me een opstappunt naar de verkiezingen van 18 maart”, zegt een bezoeker.
Studenten vormen een relatief grote groep stemgerechtigden in Eindhoven. TU/e-student Gabriël Nusselder, organisator van het debat samen met een hbo-student van Fontys en een mbo-student van Summa, schat dat twintigduizend studenten in Eindhoven een stem mogen uitbrengen op de kandidaten voor de gemeenteraad.
“We organiseren dit debat gezamenlijk, omdat we zo een sterk geluid richting het stadsbestuur kunnen geven.”
De Eindhovense politici komen graag in gesprek met de studenten, merken zijzelf meermaals op. Het publiek in de BUNKR bestaat uit ongeveer veertig TU/e’ers, veertig mbo’ers en twintig hbo-studenten. Daarnaast heeft iedere spreker drie partijgenoten meegebracht om na het debat in gesprek te gaan met mogelijke kiezers.
Programma
Debatleider Perry Vermeulen (communicatiemedewerker bij Summa en politiek actief in Helmond) houdt zich strikt aan het programma. In drie rondes mogen de kandidaten zich in maximaal een halve minuut voorstellen aan het publiek. Tussendoor zien we video’s waarin een student van iedere instelling een prangende vraag stelt.
“Hoe gaat u ervoor zorgen dat er genoeg betaalbare studentenwoningen zijn, zeker voor internationals?” wil een Finse TU/e-student weten. “Hoe gaat u ervoor zorgen dat onze straten veiliger worden?” vraagt een Fontys-student.
Een Summa-student stelt dat mbo’ers ervoor zorgen dat Eindhoven blijft draaien, voor ze deze vraag stelt: “Wat gaat u doen zodat mbo-studenten zichtbaar zijn en zich gewaardeerd voelen?”
Het zijn bijna open deuren, er is geen politicus die géén betaalbare woningen wil, die niet voor een veilige stad is en die mbo’ers minder belangrijk vindt. De tijd ontbreekt om precies uit te leggen wat de concrete plannen zijn.
Eén partij heeft een duidelijke en afwijkende stellingname over het studentenhuisvestingsprobleem; Forum voor Democratie wil dat de huizen eerst voor Nederlanders zijn.
Misinformatie
Vooraan zitten vier Fontys-studenten journalistiek met een speciale opdracht. Ze gaan komende week de uitspraken die de politici vanavond doen, factchecken. “Om de macht te controleren en misinformatie te corrigeren”, zegt een van hen. “Helaas horen we meer meningen dan feiten.”
Ze gaat wel nazoeken of er in Eindhoven werkelijk 188 dak- of thuisloze jongeren zijn, zoals Ouderen Appel stelt. Ook wil ze de mededeling van DENK checken dat de stagevergoeding voor mbo-studenten lager is dan die voor hbo- en wo-studenten.
Spontane vragen uit het publiek gaan over de Eindhovense afhankelijkheid van ASML, polarisatie, wachtlijsten voor mentale zorg en thuiszittende leerplichtigen. De lijsttrekker van Eindhoven voor Elkaar zegt eerlijk dat hij niet weet hoe hij kan voorkomen dat leerlingen hun school verlaten zonder diploma, maar is heel blij met de vraag.
“Jullie participatie is cruciaal om de stad goed te kunnen besturen. En het is ook belangrijk dat jullie gaan stemmen op 18 maart.”
StemWijzer
TU/e-studenten Floor van der Velden en Norine Rijksen gaan zeker stemmen. “We kwamen eerlijk gezegd niet uit onszelf naar het debat, maar omdat we een organisator kennen. Toch ben ik echt blij dat ik gekomen ben, het was heel nuttig. Ik heb me nu voor de eerste keer verdiept in de gemeentepolitiek. Het is een goed opstappunt.”
Thuis gaat Van der Velden ook de StemWijzer raadplegen en verkiezingsprogramma’s lezen. Daar heeft Rijksen minder zin in.
“Deze debatvorm spreekt mij meer aan. Hier heeft iedere partij dezelfde kans gekregen om standpunten naar voren te brengen. En in plaats van alleen het eigen verhaal te vertellen, werden ze hier geforceerd in te gaan op andermans stellingen en vragen uit de zaal. Dat voelt eerlijk.”




Discussie