Intro | ‘Warm’ welkom voor internationale studenten

Rond de 750 internationale studenten hebben vandaag al een klein beginnetje gemaakt met hun intro op de TU/e. Het is onderling nog voorzichtig aftasten, op zoek naar gedeelde interesses, culturen en andere dingen die ze gemeen hebben. Vanuit de universiteit krijgen de nieuwkomers een duidelijke boodschap mee: doe het samen.

door
foto Leoni Andriessen

Lange tafels in de Markthal stromen vol op de eerste TU/e Welcome Day. Nieuwe studenten van over de hele wereld nemen plaats naast elkaar, schudden handen en stellen elkaar vragen. 

In een presentatie drukt hoofd van Education and Student Affairs Daisy van der Schaft de nieuwe studenten op het hart om vooral samen op te trekken, altijd hulp te vragen als dat nodig is en vooral veel plezier te maken. 

Lid van de Centrale Introcommissie (CIC) Simeon Rangelov vertelt de studenten over zijn eigen ervaringen als internationale student, bij roeivereniging Thêta: “Ik houd niet eens van roeien”, geeft hij toe. De studenten lachen. “Maar de vereniging is veel meer dan dat, het is een community.” Voor iedereen is volgens hem een plek in het studentenleven, je moet die alleen even weten te vinden.

Zowel Rangelov als Student Diversity and Wellbeing Officer Lara Hofstra wijzen op de vele verenigingen waar de studenten terecht kunnen. Beiden zijn teleurgesteld dat de vereniging Lumos niet meer bestaat; “Je kon hier vroeger zelfs zwerkbal spelen!”, aldus Rangelov. 

Drop

Hofstra stelt de studenten veel vragen: “Wie heeft zich al voor Nederlandse lessen opgegeven?” Een paar handen gaan omhoog. “Wie blijft er in Nederland met de kerstdagen?” Bij die vraag gaan er wat meer omhoog. “Geen zorgen, we hebben net de Summer University gehad en zoiets hebben we ook in de winter. Voor wie al plannen heeft voor de vakantie: annuleer ze maar. We got you covered.” 

Mensen die zich voor de Nederlandse proeverij later op de dag hebben aangemeld, geeft ze een waarschuwing mee: “Verwacht vooral niet te veel van Nederlands eten.” Vorig jaar waren studenten vooral over drop niet erg te spreken. Reacties daarop verschilden van ‘het smaakt naar medicijnen’ en ‘het is niet verschrikkelijk' tot ‘een unieke smaak’.

Grappen daargelaten, benoemt Hofstra ook dat iedereen zich veilig moet kunnen voelen. Volgende week staan er elke dag vertegenwoordigers van de Confidential Peer Support klaar in Neuron. “Als er iets gebeurt wat je ongemakkelijk maakt, kan je bij hen terecht.” Maar ook om gezellig te kletsen mag je langskomen, voegt ze toe. 

Holland

Na de presentaties gaan de studenten naar een comedy-voorstelling over de geschiedenis van Nederland en Eindhoven in de Blauwe Zaal. Wat je volgens comedian en stadsgids Luuk van der Vaart vooral niet moet vergeten is: “Je bent hier niet in Holland.” De hele zaal oefent met hem het woord “gezellig” uit te spreken. Vorig jaar kregen internationals dezelfde introductie van de comedian, Cursor was daarbij voor een verslag.

Op de infomarkt in Atlas kunnen studenten hun campuskaart ophalen, alvast kennismaken met koepelorganisaties van verenigingen en meer te weten komen over onder andere banken en verzekeringen. Ook Cursor staat op de markt, met nieuwe Intro Magazines en landkaarten waarop de studenten met spelden kunnen aangeven waar zij vandaan komen.

Bijzondere ontmoetingen

Sommige nieuwkomers lopen meermaals langs de stand van Cursor om te kijken naar de spelden op de wereldkaart. Vooral de bewoners van kleine (eiland)staten zoals – Malta en zelfs de Amerikaanse Virgineilanden zijn vertegenwoordigd – zijn benieuwd of er meer landgenoten aan de TU/e gaan studeren. 

De Infomarkt is ook een plek voor bijzondere ontmoetingen. Zo komen twee Poolse studenten, die elkaar al jaren kennen, elkaar opnieuw tegen in Eindhoven. “Het is echt zo’n toeval. Wij zaten samen op de basisschool, daarna op de middelbare school en nu komen we elkaar weer hier tegen”, vertelt de een. “Volgens mij komen we niet van elkaar af”, grapt de ander.

Airbnb

Een kamer vinden in Eindhoven is voor veel studenten geen vanzelfsprekendheid. Toch is het de meeste studenten gelukt om een plek te bemachtigen, zo blijkt uit gesprekken. De meesten hebben een kamer in een huis met anderen, terwijl anderen blij zijn met een eigen studio. 

Niet iedereen heeft al een vaste plek gevonden. Een Tsjechische student verblijft voorlopig in een Airbnb. Toch blijft hij positief: “Het is niet ideaal, maar ik geloof dat ik snel iets ga vinden.” 

Een terugkerend thema zijn de huurprijzen, die vinden veel studenten erg hoog: bedragen als 1100 en 1200 euro per maand bij de Social Hub komen voorbij. Een kamer in een ouderwets studentenhuis met gedeelde keuken en badkamer kost 500 tot 600 euro. 

Een student uit Turkije moet 2000 euro betalen voor zijn woning. “Het is tijdelijk. Ik ben op zoek naar iets anders, want dit houd ik financieel niet vol.”

Brexit

Matvii (“Just call me Matteo”) betaalt 850 euro voor een studio in de stad. Hij is geboren in Oekraïne, maar heeft altijd op Cyprus gewoond. Hij is opgetogen als vlak na hijzelf nog een nieuwe TU/e-student een speld in het eiland prikt: wat toevallig! 

Na een praatje met zijn landgenoot, wil Matvii ook nog wel even met Cursor in gesprek. Hij gaat architectuur studeren. “Sinds de Brexit is Nederland de aangewezen plek om studies in het Engels te volgen. Studeren in Engeland is namelijk veel te duur geworden.” 

Na een gezamenlijke lunch verdelen de studenten zich over verschillende activiteiten waarvoor zij zich hebben ingeschreven. Waar die activiteiten precies plaatsvinden, is voor velen duidelijk nog even zoeken. Maar de zaaltjes zijn uiteindelijk goed gevuld. 

Bij spellenvereniging Knights of the Kitchen Table zijn vooral de partygames in trek, zoals Cards Against Humanity en Codenames. Even verderop zitten studenten in het donker karaoke te zingen bij Kinjin, de vereniging voor Japanse cultuur. 

Gelijkwaardigheid

In MetaForum spelen leden van studentenvereniging Demos een memoryspel van de Nederlandse taal. Het woord ‘gelijkwaardigheid’ gaat de nieuwkomers de pet net te boven.

Bij het speeddaten van TINT (organisatie voor persoonlijke ontwikkeling) worden nieuwe vriendschappen gesloten. Internationale vereniging Cosmos heeft meerdere activiteiten georganiseerd, waaronder een Q&A en een Crazy 15-spel, bij AEGEE bakken ze stroopwafels. Die laatste activiteit is niet moeilijk te vinden, daarvoor hoef je alleen je neus maar achterna te lopen.

Al met al lijkt het een ontspannen eerste dag te zijn voor de nieuwe internationals. Stilte voor de storm, voor maandag de algemene TU/e Intro losbarst met internationale én Nederlandse nieuwe studenten.

Deel dit artikel